České sklářské společnosti

Crystalex

Počátky dnešní společnosti Crystalex navazují na období rozmachu českého sklářství v 19. století. V té době vznikly moravské sklárny Karolinka a v severních Čechách došlo k růstu výrobních podniků, navazujících na bohatou tradici místního sklářství.

V říjnu 1945 byl vydán Dekret o znárodnění velkých průmyslových podniků, následně, v roce 1948 vzniká národní podnik Borocrystal, sdružující 55 původních drobných provozoven a skláren, a národní podnik Umělecké sklo. Konsolidací těchto podniků spolu s n.p. Borské sklárny vznikl v roce 1953 státní podnik Borské sklo.
Koncentrace výrobních celků v 50. a 60. letech vytvořila základnu pro vznik moderní sklářské výroby a novoborský podnik patřil k nejlépe připraveným.

20.8.1965 byl položen základní kámen nového komplexu, který zahájil výrobu v říjnu 1967. V roce 1972 byla spuštěna první automatická linka na výrobu kalíšků, která se stala vzorem budoucího rozšiřování výrobních kapacit a průběžné modernizace výrobních zařízení.

Od 1.1.1974 nese podnik nové jméno - Crystalex. Oborový podnik sdružoval ve své době většinu českých skláren vyrábějících užitkové sklo. Organizační změny a následná porevoluční privatizace přispěly k rozdělení původního komplexu.

1.1.1994 vzniká akciová společnost Crystalex, která je 21.5.1997 privatizována. V roce 2009 přicházejí noví majitelé,investice směřují do zachování kontinuity a dalšího úspěšného rozvoje společnosti pod názvem Crystalex,CZ.

 

Egermann

Historie i současnost společnosti EGERMANN je úzce a neodmyslitelně spjata s nejvýznamnější osobností sklářského průmyslu Friedrichem Egermannem. a jeho vynálezem -červenou lazurou z poloviny 19-tého století. Tento vynikající technolog a průkopník nových postupů díky svému talentu a píli dosáhl několika převratných objevů, při kterých byl i několikráte zraněn.
Jeho dům a rafinerii navštěvovali významné osobnosti, mezi něž patřil i císař Ferdinand I.

Zcela nejvyššího uznání se mu dostalo za vynález červené lazury roku 1832. Tímto objevem se mu podařilo pozvednout české sklářství na světovou úroveň a dostalo se mu mnoha ocenění. Pod ochrannou známkou “Egermann” se tradice této výroby zachovala dodnes.


Sklárna Slavia

SKLÁRNA SLAVIA s.r.o. navazuje na obdivuhodnou tradici českého sklářství. Oblasti, o kterých se hovoří již ve středověkých listinách, zůstaly středisky sklářství dodnes. Sklárna Slavia se nachází v jednom z těchto míst, ve známém sklářském městečku na severu Čech, v Novém Boru.

Sklárna byla založena v roce 1999. Z původních pěti nyní zaměstnává přes 60 pracovníků a svou výrobní kapacitou patří mezi nejvýznamnější sklárny s ruční výrobou skla v Čechách.
Za dobu svého působení SKLÁRNA SLAVIA získala mezi zákazníky respekt a vynikající pověst sklárny, která produkuje originální výrobky v prvotřídní kvalitě.
 

Navštivte také

Doména www.crystal-glass.eu

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 8280 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.crystal-glass.eu je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář