Historie skla v regionu

Historie skla v regionu

Jedinečná poloha a dostatek písku a dřeva v České kotlině se staly vynikající základnou pro sklářskou výrobu. První místní skleněné předměty jsou proto známy již z keltského údobí.

Zčásti domácího původu jsou také skleněné korálky na špercích z 9. - 11. století. Nejstarší archeologické nálezy skláren v českých zemích pocházejí ze 13. století, písemné záznamy ze 14. století. Původní sklárny totiž vznikaly - kvůli palivu a dalším přísadám - v lesích, stranou od velkých sídel, a proto nebyly zpočátku dokumentovány.
Během středověku zaznamenává české sklo výrazný vzestup, a postupně se dostává na jedno z předních míst. České sklo a křišťál se staly ve světě pojmem, oblasti, o nichž se hovoří v tehdejších listinách, zůstaly středisky sklářství dodnes.

Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod českým sklem.

 

Navštivte také

Doména www.crystal-glass.eu

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 7987 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.crystal-glass.eu je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář